пʼятниця, 21 березня 2025 р.

Поезія – це вища форма існування мови

 

Поезія – це не просто слова. Це те, що торкається найзаповітніших струн душі, змушує думати, сміятись, плакати. Поетичними рядками можна висловити свій гнів, радість, смуток, віру. Найчастіше люди звертаються до поетичних рядків, коли в їхньому житті спалахує кохання. Скільки гарних віршів написано поетами, присвячених цьому почуттю!

Поети завжди відгукувались на події в своїй країні, на проблеми, які хвилюють людей. Тому так багато поетичних творів присвячено історії, війні, героїзму українців, вшануванню пам’яті тих, хто загинув за нашу волю, за наше вільну країну.

Поезія – вона поза часом. Актуальними є справжні талановиті вірші, які написані десятки років тому, але відгукуються в наших серцях щемом, болем і надією.

Українська література багата на талановитих майстрів поетичного слова. Свій вклад у поетичну палітру вносять і поети Христинівщини. Є серед них відомі імена, є початківці, але всіх їх єднає любов до поетичного слова, до України, до рідного краю.

Поет, який писав свої вірші в 20-40 х роках минулого століття Клим Антонович Ткач народився в селі Сичівка. А свої вірші друкував у прогресивних журналах Західної України.

Станіслав Сергійович Зінчук, член Національної спілки письменників України, публіцист, фольклорист, перекладач, народознавець, поет народився 4 жовтня 1939 року в селі Орадівка. Він навчався в місцевій семирічці та Ягубецькій середній школі, закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Працював редактором газет і журналів, з-під його пера виходили поетичні збірки. Він багато працював, їздив в різні країни. Але ніколи не поривав зв'язків зі своєю «магнетичною» малою батьківщиною. Скільки віршів присвячено рідному селу, матері, сестрі, друзям... Він був гостем нашої бібліотеки, охоче спілкувався з її працівниками і читачами. 29 січня минула п’ятнадцята річниця з дня його смерті, але його вірші актуальні і сьогодні. Бо в них звучить любов до України, до її народу, історії і природи.

Орадівська земля дала ще одного поета – Миколу Семеновича Гребенюка. Доля розпорядилась так, що ще юнаком він втратив зір після вибуху на Підривному полі. Але це не зламало його. Він працював, створив сім'ю, писав вірші. Вони друквались в газеті «Трибуна хлібороба», виходили окремими збірками.

Пам'ятають у нашій громаді і Миколу Павловича Мазурика. Мудрий учитель, талановитий поет, він залишив по собі поетичні і гумористичні твори, які просякнуті добрими і світлими думками і побажаннями наступним поколінням.

Відійшов у засвіти і Віталій Іванович Криницький, але після себе він залишив не тільки свої вірші, а й цілу плеяду людей, закоханих у поезію і рідний край, які зуміли розкрити свій талант у літературній студії «Зернятко». Майже десяток альманахів з творами керівника цієї студії і її вихованців – результат його клопіткої праці. Можливо, не всі його вихованці стали професійними поетами, але любов до поезії в їх серцях житиме завжди.

Живе під Києвом Василь Янович Слободяник, випускник школи № 1 нашого міста. Хірург за фахом, він ще і поет за покликанням. Назви його поетичних збірок дуже красномовні: «Вони живі!», «Спішіть добро творити», «З Україною в серці», «Зернятко колоском зійде», «До витоків», «Майдан – без зради і кайдан» тощо. Кожен вірш цих збірок – щиро розмова з читачем, спогади про рідну школу, наше місто, про друзів і видатних людей краю.

Катерину Михайлівну Собову знають в нашому місті як учителя, режисера і акторку нашого народного самодіяльного театру. А ще вона пише вірші, гуморески, які допомагають підтримати наше ментальне здоров'я.

Галина Василівна Жук, яка пише свої вірші під псевдонімом Галка Біла, відома в нашому місті як художниця. А ще вона пише вірші, видає книги зі своїми ілюстраціями. Віднедавна вона – член Уманського осередку спілки слов'янських письменників. Саме в збірниках цієї спілки друкуються її поезії. В них – думка матері про події в Україні, туга за загиблими героями, віра в Перемогу.

В минулому році порадувала своїх прихильників новою збіркою поезій «Мить натхнення» Раїса Яківна Ковбасюк. Поетичні рядки такі ж душевні, як і українські пісні в її виконанні.

Своїх шанувальників мають Валентина Олександрівна Бортник, Надія Іванівна Машківська, Надія Василівна Швайка, Марія Іванівна Лисиця, Антон Сергійович Келюх, Віктор Трохимович Москальчук-Запорожець, Галина Шаповал, Микола Іванович Скалій, митець діаспори Олександр Барчук (Де) та багато інших наших талановитих христинівчан.

Ми зараз проходимо через біль, вогонь, кров, втрати і муку. Аби постати оновленими і могутніми. Поетичне слово – це також зброя. Сила поезії – в здатності пам’ятати і нагадувати. Тому сучасна поезія змушує замислитися над сутністю свого життя, зосередитись на усвідомленні себе дітьми української землі. Прикладом такої поезії є вірші Ольги Олексіївни Шарандак. Вона відгукується на кожну подію, на кожне свято. В її творах звучить віра в нашу Перемогу, повага до народу, гордість за воїнів, за їх мужність.

В фонді нашого літературного музею є книги, публікації з газет христинівських майстрів поетичного слова. Візьміть в руки їх вірші, прочитайте їх, відчуйте серцем ті почуття, які хочуть передати нам їх автори. А ще, спробуйте самі свої думки і мрії висловити поетичним словом. І не тільки в Міжнародний день поезії. Тож зі святом всіх тих, хто пише вірші і хто їх читає. Поезії нам в душі і мирного життя в нашій Україні.

Все буде Україна!

Немає коментарів:

Дописати коментар