середу, 11 вересня 2013 р.

" СВЯТО КАРТОПЛІ"


    Ще на лугах за рікою трави срібляться, зеленіють світло. На галявинах, узліссях ще спостерігається барвисте квітування різнотрав’я. Барви вересня спокійні, неповторні. Усе довкола  стишується. Летять у вирій лелеки, журавлі, інші птахи. Услід за мною й березою починає жовтіти горобина. Ліс пахне хвоєю, грибами, листям. А в полях, на городах копають картоплю…
     Картоплю у нас називають “другим хлібом”. І це цілком справедливо. Зараз нам навіть важко уявити собі стіл без страв з картоплі. Треба багато часу, щоб перелічити, що можна приготувати з картоплі. Картопля ніколи не приїдається, кажуть в народі. Вона на кожен день, без неї важко уявити сучасну кухню. А чи завжди було так? Шлях до масового поширення картоплі на нашому континенті був довгий і нелегкий… Багато вчених вважають батьківщиною картоплі острів Чілоє у Південній Америці. Там і зараз є місця, де зустрічається дика картопля.
       В Європу “ земляні яблука” привезли мореплавці після відкриття американського континенту. Вперше ця незвичайна для європейців рослина з’явилася в Іспанії.
     Ось яка придибенція трапилася з англійським адміралом Френсісом Дрейком. Тривалий час він провів у мандрах. У 1586 році адмірал повернувся додому і привіз незвичайні земляні плоди. Віддавши їх своєму садівникові, він наказав висадити плоди у найкращий грунт.
      Турботливо доглядав посіви садівник. Стебла пішли в ріст, невдовзі з’явилися квіточки, а потім і плоди – зелені ягідки. Покуштував їх садівник, а вони гіркі, несмачні. “Що то за плід?” Пропала моя праця”, - пожалівся він адміралові. Розсердився адмірал, наказав вирвати рослини. Їх почали висмикувати з корінням. І сталося диво. Під кожним кущем виявилися точно такі плоди, як привіз адмірал. Плоди відварили. Вони виявилися смачними. Відтоді садівник не тільки сам вирощував картоплю ( а це була саме вона), а й радив це робити іншим людям.
          Картоплю описували в художніх творах письменники, поети. Ліна Костенко в поезії “Люблю чернігівську дорогу написала: “ Під осінь у кожному селі немов димки димлять жертовні – копають люди картоплі.”
      У Т.Г. Шевченка читаємо: “ А чиєю кров’ю тая земля напоєна, що картоплю родить?” “А на Січі мудрий німець картопельку садить.”
        Г.Тютюнник в оповіданні “Печена картопля” розповідає про душевні настрої молодих людей, про розвиток ще прихованих почуттів.
            Михайло Коцюбинський в оповіданні “ П”ятизолотник” малює таку картину: “ А йди вечеряти старий! – перепинила Хима гіркі Хомині думи і поставила на  припічок з гарячою бараболею в лушпиннях. Біла пара хмарою звилась над горщиком, а старі, присунувшись близенько до нього, руками вихоплювали гарячу бараболю і, мочаючи в сіль, їли…”
       Ну і звичайно, кому  ж  як не бібліотекарям  організувати  виставку КАРТОПЛІ, яку   з нагоди відзначення  22-ї річниці  Дня Незалежності   Країни презентували  працівники Христинівської центральної районної бібліотеки на головній площі міста в імпровізованій «Світлиці». Звичайно, перехопивши  літературний подих-захоплення   письменників «земляними яблуками» , наші  господині-бібліотекарі  вирішили  здивувати  та нагадати, які смачні та вишукані страви можна приготувати  з цього доступного по ціні  овоча. А глядачі виставки достойно оцінили всі кулінарні картопляні   шедеври та по-праву нагородили грамотою « ЗА ОРИГІНАЛЬНІСТЬ».





                                       СМАЧНОГО!!!!   






       


Немає коментарів:

Дописати коментар