понеділок, 31 серпня 2020 р.

Граматика повеліває навіть королями

 

Граматика повеліває навіть королями Ж.-Б. Мольєр

Всесвітній день грамотності започатковано Організацією Об’єднаних Націй більше трьох десятків років тому. Відзначається він з 1976 р. за рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО. 

 Населення Землі сягнуло шести мільярдів і продовжує рости високими темпами, особливо за рахунок країн „третього світу”. Проте майже одна шоста від загалу землян неграмотні – це вражаюча цифра - 860 мільйонів! З них – 100 мільйонів-  діти, які ніколи не сиділи за партами, не тримали в руках книгу, не лічили зірок у небі та, найстрашніше, залишилися на узбіччі цивілізації. Немає жодного сумніву в тому, що письменність має важливе значення для всіх вікових, статевих, національних, релігійних та інших груп населення Землі. Саме грамотність допомагає дітям, молоді, дорослим засвоїти найважливіші життєві навички, які дають можливість гідно протистояти викликам, які кидає життя. Грамотність є основою для здобуття нових знань і вмінь, що є інструментами ефективної участі людини в усіх сферах суспільного життя ХХІ століття.

     Сучасним молодим людям важко уявити, що якихось 100 років тому серед їх прадідів були люди, доволі ще молоді, які за статистикою були "малограмотними" або "безграмотними".  Особливо ця картина була вражаючою серед сільського населення, яке в ті часи було  багаточисельним. Навчати дітей   було часто недоступно для селян і робітників. Якщо була можливість послати когось з дітей в школу, то батьки вважали за потрібне навчати синів, а дівчатам, вважалось, це і ні до чого.

    Саме століття тому почали діяти "лікнепи" - "ліквідація неписьменності". І дорослі люди, втомлені важкою працею за цілий день, сідали за лави, вчили букви, складали їх в слова, виводили порепаними пальцями: "Ми - не раби, раби не ми". таким було  перше речення в тогочасному букварі. 

     Сучасні школярі вивчають уже нові правила української мови, яких не вчили їх батьки і дідуся з бабусями. Не так давно ввели букву "ґ", але не всі знають, що в українських школах цю букву ще вивчали в 30-х роках минулого століття. Слів з цією буквою мало, тому, щоб не заважала, її взагалі видалили з нашого алфавіту. 

Сучасна  грамотність включає в себе не тільки уміння писати і читати, а й володіння сучасними комп'ютерними технологіями. Але, як музикантам ріже вуха фальшива нота, так грамотній людині - коментарі, оголошення, розповіді в соціальних мережах, написані безграмотно і з помилками. Знайома для багатьох картина, чи не так?

Грамотно писати вчать в школах. Тепер є можливість освоювати правила грамотності, прослуховуючи онлайн-уроки. А іще цьому сприяє читання. Гарна книга не тільки познайомить з чимось новим, подарує нові враження, а іще залишить у пам'яті правильне написання слів, гарну будову речення, збагатить мовний запас.

   Для тих, хто хоче бути освіченою і грамотною людиною, бібліотеки організовують книжкові виставки, проводять квести, мовні турніри, конкурси знавців рідної мови, різні ігри. Нещодавно в бібліотеці під час такої гри, учні складали слова із букв, які входять до слова "Христинівка". Таких слів вийшло більше двух  сотень. Спробуйте, це цікаво.

     Бажаю всім бути здоровими, освіченим і грамотними. Це допоможе вам у житті, кар'єрному зростанні, у спілкуванні, допомозі дітям і онукам в приготуванні уроків, написанню рефератів, заяв і резюме. Адже грамотна людина викликає повагу.

Немає коментарів:

Дописати коментар