суботу, 21 травня 2022 р.

Hello, Europe!

Цьогоріч Дні Європи в Україні особливі – ми зустрічаємо їх в умовах війни. Український народ героїчно відстоює від рашистської навали демократію, свободу, історію, культуру, людські життя та мрії усієї прогресивної Європи.

Бібліотечна спільнота на передньому краї саме інформаційної боротьби. У 2015-2018 рр. ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Програми Європейського Союзу Еразмус+ реалізувала проєкт «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках». І ми з впевненістю відзначаємо, що у поступальному русі нашої країни до родини ЄС є і наш важливий внесок.

З початком повномасштабного вторгнення ми всі постійно перевіряємо стрічку новин. І в кризових ситуаціях настрій постійно коливається від паніки до ейфорії і навпаки. У стані відчаю найкраще рішення – дозволити собі відволіктися, відновити свій ресурс, почитати.


Боріс Джонсон
«Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію»

Біографій видатного британського політика Вінстона Черчилля написано чимало. Проте є одна особлива тим, що її написав не історик, а теж політик. Автором книги «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію» є Боріс Джонсон, британський політик-консерватор, колишній журналіст. На час її виходу (2014) мер Лондона, член Палати общин, міністр закордонних справ Великої Британії в уряді Терези Мей (2016-2018), а згодом прем’єр-міністр Великої Британії (з 2019).

Після прочитання книги по-новому глянете на постать і Черчилля і самого Джонсона. Боріс Джонсон не уникає жодних гострих кутів, жодних пліток, все намагається пояснити, всьому дати раду. Побудова книги незвична – це не просто біографія особи в її ретроспективі від народження до смерті. І кожна глава присвячена не певному етапу життя в його послідовності, а якійсь частині і звісно хронологія втрачається, що аж ніяк не псує смак від читання.

Ближче знайомтесь – двічі Прем’єр-міністр Великої Британії, ідейний творець танку, ненависник більшовизму, переможець Гітлера, лідер нації, автор величезної кількості афоризмів, просто людина з величезним серцем, і, одночасно зухвалий цькувальник. Це все про одну людину. Її ім'я Вінстон Черчилль.

Лоренс Ріс «Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна»

Авторство книги належить відомому англійському історику, що спеціалізується в своїх дослідженнях на Другій світовій війні. Над цією працею автор працював більше тридцяти років, тому її можна вважати однією з основних робіт автора. Важливо, що в основі монументального історичного дослідження лежать висновки, отримані під час спілкування з безпосередніми учасниками описуваних подій, хто наживо був свідком правління двох тиранічних історичних постатей. Метою роботи було бажання автора з’ясувати причини підтримки найвідоміших тиранів двадцятого століття серед населення. Для досягнення поставленої мети автор опитав десятки очевидців подій Другої світової війни, серед яких солдати радянської армії та Вермахту. З огляду на це книга є цінним джерелом історичної інформації та становить значний інтерес для військових істориків. Крім того, велика кількість фактичної інформації, серед якої багато маловідомих фактів здатні зацікавити і більш широку аудиторію читачів.

Джордж Орвелл «1984. Перевидання»

Джордж Орвелл літературний псевдонім письменника, журналіста і публіциста Еріка Артура Блера (1903–1950), відомого своїми антитоталітаристськими та соціал-демократичними поглядами. Дж. Орвелл належить до найвпливовіших письменників Великої Британії середини та другої половини ХХ ст., а роман-антиутопію «1984» називають зразком жанру й довідником із важких часів.

Авторитет і важливість цього твору буквально давить і змітає всі недолугі спроби видавити з себе щось на зразок «яка хороша книга, читайте, радимо»… Тоталітарне суспільство. Повне, абсолютне і вічне владарювання Партії. Думати – злочин. За спроби аналізувати те, що відбувається – пекельні тортури. За ведення щоденника – розстріл. За необачне слово – смерть. За дводумство, доноси і активну провладну позицію – щедрий пайок дешевого джину і можливість вдихати-видихати повітря. Особистості у такому світі не виживають. Взагалі нема такого поняття, як особистість.

Перегортаючи останню сторінку, мимоволі дякуєш Всесвіту за те, що маєш свободу просто бути собою. І так, я розумію, чому у свій час книга була забороненою усюди, де тільки можна. Багато знати шкідливо. А багато думати – смертельно.

До речі, Орвелл написав книгу на тлі руїн, серед голодних, утомлених і змучених війною людей. Однак сьогодні вона актуальна, як ніколи.

Ентоні Бівор «Друга світова війна»

Ентоні Бівор – британський історик і письменник, один з найавторитетніших авторів з військової історії. Лауреат історичних і літературних премій, член Королівського товариства мистецтв і літератури, кавалер французького Ордена мистецтва і красного письменства.

Його масштабний твір «Друга світова війна» відтворює глобальну картину найбільшої трагедії, що поглинула всі країни і континенти. Автор вибудовує бездоганно-точну хронологічну послідовність воєнних дій, що розгорнулися від Сталінграда до Філіппін. Японо-китайський конфлікт, вторгнення в Польщу, Норвегію, Францію і на Балкани, кампанія в Північній Африці, японо-американське протистояння на Тихому океані, війна в повітрі і на морі, висадка союзників у Італії і Нормандії, рух Опору, таємні операції розвідувальних служб і безліч інших подій і фактів досконало досліджені і детально описані в одному гігантському томі. Вперше найбільший західний військовий історик в монументальній праці про велику війну, що стала вінцем його тридцятирічної кар'єри, віддає належне вирішальний ролі, яку зіграв у перемозі над фашизмом Радянський Союз, приділивши безпрецедентно велику увагу подіям на Східному фронті.

Майор Ганс фон Дах «Тотальний опір. Інструкція з ведення малої війни для кожного»

Львівське видавництво «Астролябія», що віднедавна спеціалізується на мілітарній літературі, випустило дві частини найвідомішої книги зі стратегії і тактики партизанської війни майора швейцарської армії Ганса фон Даха під назвою «Тотальний опір: інструкція з ведення малої війни для кожного». Вона перекладена вже багатьма мовами і лише тепер українською. Це фактично перше видання військово-тактичної літератури за 20 років незалежності України. За перші місяці після появи на книжкових прилавках український переклад видання опинився в числі найбільш витребуваних.

Книга написана в 1957 році, є справжньою інструкцією з підготовки населення на випадок окупації Швейцарії країнами Варшавського договору, що розглядалося цілком серйозно у розпал Холодної війни.

Чим цей підручник добрий для українців? Не лише тим, що саме повинна взяти Україна з воєнної доктрини Швейцарії, що є тактичним, а й тим, що показує ціну людського життя, забирає ілюзії. Тут є єдино правильний висновок, що народ, який хоче бути суверенним, має чинити опір до кінця. Якщо ж він готовий до руху опору, до війни, то показує своєю настановою, внутрішнім порядком, що він готовий захищатися. Бути готовим запобігти нападові, бути мілітаризованим – означає мати мир.

Немає коментарів:

Дописати коментар