пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

Історія сільської бібліотеки – частинка історії села

Мальовниче село Ягубець має славну історію. Його започаткував у 1542 році брацлавський землянин. Село називалось Обозівкою. Через 112 років перед Великоднем польський гетьман Черницький спалив село дотла. Цій пожежі передували трагічні події: поляки марно намагались схопити полковника Богуна. Натомість розлючені невдачею поляки схопили місцевого священника, піддали його тортурам. Останніми словами священнослужителя були: «Я – губець». З цією назвою і відродилося з руїн і попелища село. Воно переходило від одного господаря до іншого. Багато чого змінилося в селі, яке розташоване на берегах річки Удич, але тут завжди жили працьовиті, чесні, добрі селяни – трударі і хлібороби. Вони любили свій край, берегли звичаї предків, шанували свою історію, тягнулись до знань. А знання – в книгах. Спочатку в селі була церковно-парафіяльна школа, яка і була осередком освіти ягубчан.

Краєзнавці відшукали замітку в київській політичній, економічній і літературній газеті «Рада», яка виходила з 1905 року, про відкриття в Ягубці при земській школі народної бібліотеки з відділом українських книжок. Селяни з радістю читали книги, написані рідною мовою. Та не довго тішилися селяни книгам рідною мовою. Бо інспектор народних шкіл наказав завідуючому школою: «Изъять изъ народной библіотеки все книги на малорусскомъ наречіи»...

Краєзнавці відшукали замітку в київській політичній, економічній і літературній газеті «Рада», яка виходила з 1905 року, про відкриття в Ягубці при земській школі народної бібліотеки з відділом українських книжок. Селяни з радістю читали книги, написані рідною мовою. Та не довго тішилися селяни книгам рідною мовою. Бо інспектор народних шкіл наказав завідуючому школою: «Изъять изъ народной библіотеки все книги на малорусскомъ наречіи»...



В минулому і народна бібліотека, і хата-читальня були розміщені в панській клуні, де читали при каганцях і свічках. В 30-х роках минулого століття була організована приклубна бібліотека. Вона була, так би мовити, прабабцею нинішньої сільської книгозбірні. Свою роботу бібліотека припинила в роки фашистської окупації. А в 1944 році знову почала обслуговувати читачів книгами і періодичними виданнями. Книги отримували з Києва (ми ж були в складі Київської області), кошти на придбання книг виділяла місцева артіль, дарували книги жителі села. З 1965 року отримала назву «Ягубецька сільська бібліотека» (ще зустрічаються у фонді книги з таким штампом), а з 1976 року – бібліотека-філія Христинівської районної централізованої бібліотечної системи, а зараз вона підпорядкована центральній бібліотеці нашої громади.

І за всі роки свого існування, бібліотека працювала для своїх земляків: допомагала в навчанні, розповідала про нове, інформувала про досягнення, про події, про видатних земляків... Бібліотека завжди відгукувалася на події в світі, державі, селі. Зростав добробут людей в країні – покращувалася і матеріально-технічна база бібліотек. Вже тільки старожили пам'ятають, яка це була подія – встановлення радіоточки. Було дротове радіо і в бібліотеці. Сюди люди приходили послухати новини, концерт чи передачу «Театр перед мікрофоном». А потім з'явилися фільмоскопи і діафільми. Ще не всі на пенсії ті, хто приходив разом з однокласниками і друзями дивитись це «кіно» на екрані чи просто на білій стіні. Читати текст доручали тільки тим, хто читав гарно і виразно. Для багатьох це було стимулом покращити своє читання, свою дикцію. А як любили збиратися в бібліотеці перед екраном телевізора! Тепер в бібліотеці, як і в багатьох жителів села, є вже і комп'ютери. Тепер цим нікого не здивуєш, а от потреба прийти в бібліотеку, щоб поспілкуватися, залишилася.

А ще цій книгозбірні щастило із завідувачами. В довоєнні і післявоєнні роки бібліотеку очолював Середюк Іван Гаврилович. В 1965 році завідуючою стала Гарбар Ядвіга Миронівна. 22 роки вона присвятила цій роботі. Освічена, доброзичлива, закохана в книгу не одному поколінню ягубчан привила любов до читання. Після її виходу на заслужений відпочинок, в бібліотеці якийсь час працювала Надія Ярославівна Яковенко. А потім господинею цього книжкового царства стала Валентина Вікторівна Андрущак. Вихователька дитячого садка за освітою, вона легко знаходила спільну мову і з дітьми, і з дорослими. За дуже короткий час вона показала себе грамотним бібліотекарем, толерантною людиною, цікавим співрозмовником, знавцем історії свого села. Отримувала слова подяки від односельців і Грамоти від відділу культури. Зараз пані Валентина – пенсіонерка. Але її пам'ятають земляки і колеги. Зараз господиня Ягубецької книгозбірн – Кравець Олена Іванівна. Її можна назвати бібліотекаркою від Бога. Вона народилася і виросла в Ягубці. Тут закінчила школу. Вона не просто знає всіх людей, а й намагається по можливості допомогти кожному, підтримати словом чи порадою. А ще пані Олена вивчає історію села. Нещодавно закінчила роботу над проєктом «Ягубець від А до Я». В ньому виклала відомості про культурні, господарські і історичні об'єкти села, згадала видатних людей. Віднедавна тут діє бібліотечний хаб. Тому зав.бібліотекою, яка отримала сертифікат після навчання на курсах, допомагає освоїти гаджети тим, хто цього потребує. Це в першу чергу люди старшого віку, чиї діти і онуки живуть далеко. А оплатити комунальні послуги, зробити онлайн-замовлення ліків і товарів, записатись на прийом до лікаря, отримати консультацію юриста без Інтернету важко. Терпляче, з посмішкою бібліотекарка пояснює, показує. А найчастіше до бібліотеки приходять поспілкуватися, дізнатися новини, розповісти про щось цікаве. Бібліотекарка в наш важкий час вона, дружина воїна ЗСУ – волонтер. Вона відгукується на потреби і прохання, організовує людей, співпрацює з місцевим керівництвом.

Є в Олени Іванівни ще одне доручення – сказати слова подяки за працю, за доброту, за добре серце тим односельцям, які відходять у вічність. Кожна людина залишає свій слід в серцях людей, в добрих справах, в дітях, в посаджених садах...


В книгах і в Інтернеті можна знайти майже всю інформацію. А от історичні факти, розповіді про минуле села, легенди і спогади часто є лише в бібліотеці. Їх зібрали бібліотекарі. Вони розповідають все це дітям в школі, відвідувачам бібліотеки. Слухають уважно, згадують щось своє, чи з розповідей старших родичів. Отак, по краплинці і відтворюється минувшина.

Тож бажаємо Ягубецькій бібліотеці бути, жити і працювати для людей, заради Перемоги.

А всіх колег Христинівської громади вітаю з нашим професійним святом – Всеукраїнським днем бібліотек. Здоров'я всім, працююючим і тим, що знаходяться на заслуженому відпочинку, сили, енергії, достатку, сімейного благополуччя, терпіння і везіння, хороших нових, наснаги, віри, надійних людей поряд і всім нам – Перемоги!

Все буде Україна!

Раїса Шумовська,

директорка Центральної бібліотеки Христинівської міської ради



Немає коментарів:

Дописати коментар